Tereziino údolí

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 60 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Krajinářský park Tereziino údolí vznikl v druhé polovině 18. století v údolí u říčky Stropnice pod hradem Nové Hrady. Inspirován byl ranými anglickými parky na německém území.

     Původně Krásné údolí (Schönthal, Vallon Chéri) patří k nejranějším ukázkám nového pojetí aristokratické zahrady na českém území, založeno bylo Terezií Buquoyovou, rozenou Paarovou, za přispění jejího manžela Jana Nepomuka Buquoye, ve druhé polovině 18. století.  V Tereziině údolí se nachází několik staveb a zajímavých míst, která si přímo říkají o návštěvu a lákají k fotografování a zkoumání tajemných zákoutí. Tzv. Modrý dům byl postaven jako letní sídlo Terezie, roz. Paarové, dodnes se z něj bohužel dochovala vlivem záplav a požáru pouze romantická ruina.

     Nedaleko stojí Václavovy lázně, postavené také jako několik dalších budov Terezií Paarovou a pojmenované napočest jejího otce knížete Jana Václava Paara. Vlastní lázeň připomínala umělou jeskyni. Nedílnou součástí Tereziina údolí je umělý vodopád, bezesporu nejfotografovanější místo celého parku. Na vyhlídce k Novým Hradům byla postavena tzv. Švýcarský chata, typická dřevěným obložením s ornamenty, která dnes slouží jako skautská základna. Do kompozice Tereziina údolí byl nakonec začleněn i hamerský mlýn, který Buquoyové získali a který různými romantickými prvky proměnili v anglickou cottage.


Tipy na výlet

Tvrz Žumberk leží asi 12 km západně od hradu Nové Hrady. Postavena byla v 15. století pány ze Žumberka, později v držení Pouzarů z Michnic a Rožmberků. Od roku 1620...

Tvrz Cuknštejn se nachází v západním cípu Tereziina údolí asi 6 km od hradu Nové Hrady. Tvrz vznikla pravděpodobně v 15. století, v roce 1491 je zde připomínán Vilém...

Raně barokní klášter v centru města založený Ferdinandem Buqouyem roku 1677.